Masz prawo do bezpiecznej naprawy. Jak autoryzowane serwisy VW, Skody, CUPRY i Seata pomagają kierowcom po kolizji?
Kolizje i wypadki zdarzają się każdemu, nawet najlepszym kierowcom. Warto więc wiedzieć, jak postępować w przypadku takiego zdarzenia i wynikającej z tego konieczności naprawy samochodu. Czy ASO będzie pomocne? Oczywiście!
Ponad 360 000 – to liczba kolizji i wypadków jakie miały miejsce na polskich drogach w 2023 roku. I chociaż wartość ta jest dziś niższa niż kilka lat temu, to jednak warto sobie uświadomić, że taki pech może dopaść także nas. Jak się do tego przygotować? Warto znać swoje prawa i korzyści wynikające z naprawy powypadkowej w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO), a także proces ubiegania się o odszkodowanie od Towarzystwa Ubezpieczeniowego (TU).
Wypadek, kolizja – dla każdego kierowcy to nic miłego
Kolizja drogowa to zawsze stresujące doświadczenie, które wiąże się z wieloma nieoczekiwanymi komplikacjami. Po pierwszym szoku, związanym z uszkodzeniem pojazdu, kierowca staje przed kolejnymi, licznymi dylematami. Sytuacja taka wymaga podejmowania szybkich decyzji, gdzie przeprowadzić naprawę i jak uporządkować formalności związane z likwidacją szkody. W takim momencie bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakie prawa ma kierowca i jak może skutecznie poruszać się po systemie ubezpieczeń. Jednak, czy musimy znać wszystkie zapisy umów i kruczki prawne? Niekoniecznie.
Lepiej postawić na specjalistów z autoryzowanych serwisów Grupy Volkswagen – przy czym mówimy tu o grupie, a więc o markach Volkswagen, Seat, CUPRA, Škoda – które oferują kompleksową pomoc w takich sytuacjach. Dzięki bezgotówkowej naprawie, której koszt pokrywa ubezpieczyciel, kierowca może uniknąć stresu związanego z kontaktem z TU czy płaceniem za naprawę.
Po zgłoszeniu szkody serwis zajmuje się wszystkimi formalnościami, w tym kontaktowaniem się z ubezpieczycielem, a do tego – w większości przypadków – kierowca otrzymuje samochód zastępczy, co pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania w trakcie oczekiwania na zakończenie naprawy.
Dodatkowo, w sytuacji, gdy kierowca nie jest sprawcą zdarzenia i naprawa będzie dokonywana z OC sprawcy, dostępna jest opcja Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS). Dzięki tej usłudze poszkodowany nie traci zniżek u swojego ubezpieczyciela, a ubezpieczyciel sprawcy pokrywa koszty naprawy, co znacząco upraszcza cały proces.
Warto jednak pamiętać, że należy być wyczulonym na częste działania ubezpieczycieli, którzy będą starać się ograniczać koszty naprawy, proponując wybór warsztatów według własnych preferencji. Jednak, zgodnie z przepisami, to poszkodowany kierowca ma prawo do wyboru miejsca naprawy i co ważne, w większości przypadków – ma prawo wymagać wykorzystania części oryginalnych.
Prawa kierowcy – po pierwsze: części oryginalne
Tak, po wypadku z winy innego kierowcy, mamy pełne prawo domagać się użycia oryginalnych części zamiennych podczas naprawy samochodu. Choć ubezpieczyciele mogą proponować tańsze zamienniki, prawo jasno mówi, że w przypadku uszkodzeń części fabrycznych, to właśnie oryginały powinny zostać zastosowane, chyba że poszkodowany wyrazi zgodę na użycie zamienników. Wymiana uszkodzonego elementu na część oryginalną zapewnia, że pojazd zostanie przywrócony do pełnej sprawności, z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, które były zapewnione przed kolizją.
Oryginalne części marek z Grupy Volkswagen są projektowane w taki sposób, by zapewnić optymalną trwałość i niezawodność. Dzięki temu naprawiony pojazd odzyskuje pełną funkcjonalność, a jego bezpieczeństwo pozostaje na takim samym poziomie, jak przed wypadkiem. Oryginalne komponenty to także wysoka jakość, co ma kluczowe znaczenie w przypadku części takich jak systemy hamulcowe czy elementy zawieszenia.
ASO – dlaczego warto?
Wybór autoryzowanego serwisu do naprawy po kolizji to decyzja, która wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim, serwisy ASO oferują naprawy zgodne z dokładnymi wytycznymi producenta, co zapewnia, że wszystkie procedury naprawcze są realizowane zgodnie z ustalonymi normami bezpieczeństwa i jakości. Ponadto, w ASO wymiana części na oryginalne oraz montaż z zachowaniem technologii montażowych przywraca pojazd do stanu sprzed wypadku, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłego użytkowania. Co istotne, ma to także znaczenie dla wartości rezydualnej naszego pojazdu.
Naprawy realizowane w autoryzowanych serwisach Grupy Volkswagen są również objęte gwarancją, co daje kierowcy pewność, że wykonane prace zostały przeprowadzone prawidłowo. Dzięki wysokiej klasy wyposażeniu oraz profesjonalnemu personelowi, serwisy te mogą przeprowadzić również zaawansowaną kalibrację systemów w nowych modelach, takich jak radary czy systemy wspomagania jazdy.
Warto również podkreślić, że naprawa w ASO podnosi wartość rynkową samochodu – auto z pełną dokumentacją napraw w autoryzowanym serwisie z pewnością będzie wycenione wyżej, co jest istotne w przypadku jego późniejszej sprzedaży.
Dzięki tym wszystkim aspektom, kierowcy korzystający z usług autoryzowanych serwisów marek Volkswagen, Škoda, CUPRA czy Seat mogą mieć pewność, że ich pojazdy zostaną naprawione zgodnie z najwyższymi standardami, proces naprawy przebiegnie szybko, sprawnie i bez zbędnego stresu, wynikającego z kontaktu z ubezpieczycielem. Korzystając ze wsparcia ASO możemy być pewni, że cały proces przebiegnie w sposób w pełni satysfakcjonujący.