Serwisuj auto używane jak profesjonalista, czyli jak dbać o samochód, aby służył przez lata
Z używanym samochodem sprawa jest prosta – im lepszą opiekę mu zapewnisz, tym dłuższa i mniej problematyczna eksploatacja Cię czeka. Pierwszy serwis po zakupie to rzecz absolutnie konieczna, a stosowanie oryginalnych części to odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Jeżeli stajemy się posiadaczami samochodu używanego, którego wartość już dawno stanowi jedynie część ceny zapłaconej w salonie, aż kusi, aby oszczędzić na jego serwisowaniu. Przeciąganie okresów między wymianami olejów czy rozrządu, wybieranie tanich zamienników w miejsce oryginalnych części czy brak okresowego sprawdzenia stanu pojazdu pozwalają uzyskać pewne oszczędności, jednak tylko krótkofalowo. Dobry serwis, porządne części i zagwarantowana historia obsługi w ASO na dłuższą metę zawsze są lepszym wyborem. Oto dlaczego.
Pierwszy serwis po zakupie auta używanego
Kupno używanego samochodu to moment pełen emocji, ale i wyzwań, szczególnie gdy pojazd nie posiada pełnej i udokumentowanej historii serwisowej. Często kupujemy tak zwanego kota w worku. Aby zminimalizować ryzyko licznych awarii, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego przeglądu – najlepiej jeszcze przed zakupem, chociaż czasem nie jest to łatwe. Najważniejsze, aby skrupulatnie przeprowadzić pierwszy serwis, ponieważ to inwestycja w niezawodność i bezpieczeństwo.
Przede wszystkim należy wymienić olej silnikowy oraz filtr oleju, co zapewnia odpowiednie smarowanie kluczowych elementów silnika. Nie ma znaczenia, że poprzedni właściciel zarzekał się, że wymiana była przeprowadzona niedawno – jej koszt jest niewielki, a ryzyko wynikające z zaniedbania ogromne.
Kolejnym krokiem powinna być kontrola rozrządu, którego wymiana, jeśli nie jest potwierdzona w dokumentach, stanowi pewność bezproblemowej jazdy. Zerwanie paska rozrządu może prowadzić do poważnych i kosztownych uszkodzeń silnika, których naprawa może wynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Należy również ocenić stan układu hamulcowego – wymiana klocków i tarcz hamulcowych to podstawowe kroki zwiększające bezpieczeństwo użytkownika pojazdu, ale tego przecież nie trzeba kierowcy przypominać. Nie można też zapomnieć o kontroli akumulatora, szczególnie jeśli auto będzie użytkowane zimą, a zachodzą podejrzenia, że poprzedni właściciel nie dbał o jego kondycję. Niesprawna "bateria" może uniemożliwić uruchomienie pojazdu, szczególnie w niskich temperaturach.
Jak mieć gwarancję, że niczego nie przeoczyliśmy? Udać się do ASO, które w przypadku marek Volkswagen, Škoda, Seat czy CUPRA najlepiej znają się na utrzymaniu naszego modelu samochodu w dobrej kondycji. Autoryzowane serwisy oferują możliwość weryfikacji stanu technicznego auta oraz dostęp do szczegółowej historii serwisowej w systemach producenta.
Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy pojazd uczestniczył w akcjach serwisowych lub wymaga dodatkowych napraw wynikających z usterek fabrycznych. Ważne jest także wyszkolenie personelu, wspomniana znajomość danego samochodu i oczywiście – dostęp do oryginalnych części.
Jakie są zalety stosowania oryginalnych części?
Kiedy przychodzi moment wymiany elementów eksploatacyjnych, właściciel używanego samochodu często zastanawia się, jakie części wybrać. Rynek oferuje szeroki wybór zamienników o bardzo różnej jakości, ale tylko inwestycja w oryginalne części zamienne daje nam pewność bezpieczeństwa i długiej żywotności naszego auta. Są one projektowane z myślą o konkretnych modelach pojazdów i wytwarzane w standardzie producenta, dzięki czemu zapewniają idealne dopasowanie i zapewniają bezawaryjną eksploatację przez długi czas.
Oryginalne części są wytwarzane z wysokiej jakości materiałów, co znacząco wpływa na ich trwałość. Choć ich cena może początkowo wydawać się wyższa, to w perspektywie długoterminowej okazują się bardziej opłacalne, gdyż minimalizują ryzyko częstych napraw i wymian. Nie tylko wynikających z szybszego zużywania się tanich zamienników (zapytaj swojego mechanika, powie Ci to samo), ale także ich negatywnego wpływu na działanie całych podzespołów i układów w samochodzie.
Przy wymianie można oszczędzić kilkaset złotych, ale przy odsprzedaży auta lub kiedy pojawi się poważna usterka – czekają nas zazwyczaj spore wydatki. Dodatkowym atutem jest oczywiście gwarancja producenta, która obejmuje zarówno same części, jak i wykonane przy ich użyciu prace serwisowe.
Korzystanie z oryginalnych części zamiennych przekłada się również na wartość rezydualną pojazdu. Samochód, który był serwisowany zgodnie z zaleceniami producenta i z użyciem rekomendowanych komponentów, jest bardziej ceniony przez potencjalnych nabywców.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku sprzedaży auta, gdyż dokumentacja serwisowa potwierdzająca stosowanie oryginalnych części zwiększa jego atrakcyjność na rynku wtórnym. Nie znamy kierowcy, który mając do wyboru auto używane serwisowane w ASO, a naprawiane w przypadkowym warsztacie, z satysfakcją wybierze to drugie. Raporty potwierdzają, że za auta z pełną historią serwisową w ASO jesteśmy skłonni zapłacić przy zakupie więcej, nawet o 20%!
Rabaty i lepsza wartość rezydualna
Autoryzowane stacje obsługi (ASO) często są postrzegane jako droższe, ale warto dokładniej przyjrzeć się oferowanym przez nie usługom. Regularne serwisowanie auta w ASO ma mnóstwo zalet i przewag, w porównaniu do przypadkowych warsztatów, ale co ważne – wcale nie musi kosztować nas zauważalnie więcej.
Właściciele starszych pojazdów mogą skorzystać z dedykowanych programów rabatowych, takich jak 4Service, które znacząco obniżają koszty napraw i przeglądów. Program ten obejmuje auta starsze niż cztery lata, oferując zniżki sięgające nawet 20%. Takie rozwiązania pozwalają na utrzymanie naszego auta w świetnej kondycji przy zachowaniu rozsądnych kosztów.
Ponadto, korzystanie z ASO to nie tylko serwis, ale także kompleksowa obsługa klienta. Wiele punktów oferuje samochody zastępcze na czas naprawy, komfortowe poczekalnie oraz kontakt z wykwalifikowanym doradcą serwisowym, który szybko zrozumie potrzeby Twojego pojazdu i jasno oraz przejrzyście określi koszty usługi. Dzięki temu cały proces serwisowania staje się bardziej transparentny i przyjazny dla właściciela.